Coaching biznesowy: podstawowe informacje  

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że na sukces biznesowy w dzisiejszych czasach składa się o wiele więcej czynników, niż to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Współczesny kapitalizm staje się strukturą coraz bardziej skomplikowaną i wymagającą coraz to nowych atrybutów i kompetencji.

Jedną z tych kwestii, których znaczenie w krajach zachodnich zostało docenione już dawno temu, a które u nas, w Polsce, nadal są lekceważone, jest szeroko rozumiany coaching biznesowy. Wiele osób jest przekonanych, że motywacja jest czymś niejako danym odgórnie, albo też że jest to sprawa silnej woli oraz tak zwanego sampozaparcia. Oczywiście, takie wyjaśnienia nie są pozbawione prawdy, jednak trzeba uświadomić sobie, że ludzka psychika to naprawdę bardzo skpmplikowany instrument i że najzwyczajniej nie jesteśmy w stanie tak do końca kontrolować samych siebie. Nasz obraz samych siebie jest naturalną koleją rzeczy ograniczony a nasza możliwość kształtowania swoich postaw nie jest tak pozbawiona limitów, jak chcielibyśmy myśleć.
Coaching biznesowy jest więc rozwiązaniem, które póki co nie cieszy się w Polsce taką popularnością, jak chociażby w krajach zachodniej Europy. Jednak ostatnie lata przynoszą ze sobą rosnące zainteresowanie usługami tego rodzaju ze strony polskich biznesmenów. I nic dziwnego. Każdy, kto miał okazję skorzystać z pomocy doświadczonego i utalentowanego coacha, wie dobrze, jak dużo można w ten sposób zmienić. Jest to coś w rodzaju mentalnego dopingu: stajemy się silniejszy, bardziej zmotywanan i bardziej odporni na stres. Łatwiej przychodzi nam osiąganie celów, jakie sobie wyznaczyliśmy i jakiekolwiek zniechęcenie przestaje się nas imać. Ktoś może wiedzieć, że to wszystko powinno być możliwe do osiągnięcia własnymi siłami. Niestety, jak już wspominaliśmy, ludzka psychika nie działa w ten sposób. Oczywiście, można postawić sobie jakąś dyrektywę a następnie metodycznie zmuszać się do tego, aby jej przestrzegać, jednak tego rodzaju działania zawsze są o wiele mniej efektywne, niż pomoc wykwalifikowanego specjalisty.

Post Author: admin

Dodaj komentarz