Abc proszkowego malowania.

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu na metal farby w postaci proszku metodą natrysku elektrostatycznego. Malowana powierzchnia powinna być uprzednio oczyszczona w odpowiedni sposób, np chemiczny lub mechaniczny. Naładowane cząsteczki farby, które znajdują się w pistolecie osadzają się na malowanym przedmiocie, który wcześniej jest uziemiony. Po nałożeniu farby, malowane przedmioty umieszczane są w specjalnym piecu, gdzie w temperaturze ok 200 stopni przebiega proces stopienia i utwardzenia się powłoki. Czas takiego utwardzenia to około 20 minut. Powłoka która została uzyskana jest odporna na czynniki takie jak chemikalia, uszkodzenia mechaniczne, korozja czy wysoka temperatura (odporność termiczną szacuje się na ok 100 stopni)

Do malowania proszkowego wykorzystuje się głownie trzy rodzaje farb. Pierwszym z nich są farby epoksydowe. Uzyskuje się dzięki nim twardą, odporną na zarysowania i czynniki chemiczne powłokę. Kolejnym rodzajem są farby poliestrowe. Te stosuje się do malowania przedmiotów, które szczególnie narażone są na działanie warunków atmosferycznych np sprzętu gospodarczego lub ogrodniczego, elementów fasad budynków itd.
Trzecim rodzajem są farby poliestrowo-epoksydowe. Te dają powłoki odporne na przegrzanie i śmiało można wykorzystać je np do malowania grzejników czy elementów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Decyduje to o późniejszej jakości powstałej w procesie malowania warstwy lakierniczej. Proces ten przebiega w kilku etapach. Są to odtłuszczanie, piaskowanie, suszenie, odpylanie i malowanie środkami zapobiegającymi powstawaniu korozji. Po szeregu takich działań można mieć pewność że pomalowane metoda proszkową przedmioty i narzędzia będą dobrze służyć swemu właścicielowi.

Powierzchnie które pomalowane są metodą proszkową charakteryzują się gładkością, nie powstają na nich zacieki.
Gliwice są miastem, w którym świadczy się tego typu usługi.

Post Author: admin

Dodaj komentarz