Psycholog, specjalista dla każdego!

Często zdarza się tak, że poruszając przy znajomych czy rodzinie kwestię problemów o podłożu psychicznym spotykamy się ze stwierdzeniem że do psychologa chodzą „wariaci”. Taki pogląd jest jak najbardziej błędny i nie należy się sugerować opiniami oraz komentarzami osób postronnych. Psycholog to przede wszystkim specjalista, którego głównym celem jest pomoc każdemu kto znalazł się w potrzebie. Kiedy wybrać się do takowego specjalisty? Możemy zrobić to zawsze, gdy mamy jakikolwiek problem w najbliższym otoczeniu, życiu prywatnym jak i zawodowym. Ponad to psycholog to co najważniejsze zwykły człowiek, a więc nie ma powodu do jakichkolwiek obaw, że możemy zostać potraktowani źle, bądź wyśmiani. Wizyta w gabinecie psychologa polega w głównej mierze na rozmowie, która ma na celu ustalić w czym tkwi problem z jakim boryka się pacjent, jak uniknąć jego skutków oraz co było tego przyczyną. Niekiedy już po pierwszej wizycie u specjalisty sytuacja znacznie się poprawia. Warto mieć na uwadze fakt, iż psycholog jest osobą bezstronną, która nie zna innego stanowiska od tego jakie zaprezentuje mu pacjent, przez co nie wtrąci tzw „swoich pięciu groszy” gdyż nie wie tak na prawdę jak widzą to inny, nie słucha plotek itd. Dzięki temu nie usłyszymy złośliwych komentarzy, lub nie zostaniemy zrugani „bo ktoś powiedział mi coś innego”.

Psycholog dość często mylony jest z psychiatrą. To jednak dwie zupełnie różne dziedziny, mimo że zajmują się problemami o podłożu psychicznym. Psycholog w przeciwieństwie do psychiatry nie może przeprowadzić badań lekarskich, skierować do szpitala psychiatrycznego czy wypisać recept na środki farmaceutyczne.
Jeżeli chcemy skorzystać z pomocy psychologa dobrze jest wcześniej umówić się na wizytę. Warto wcześniej zrobić wstępne rozeznanie który z psychologów np w mieście Katowice jest dobrym specjalistą po czym dopiero umówić spotkanie w dogodnym dla nas terminie.

Post Author: admin

Dodaj komentarz