Co to jest pianka PUR i jakie ma właściwości?

Pianka PUR jest materiałem termoizolacyjnym i z powodzeniem można ocieplać ją na przykład poddasze. Ostatnio stała się bardzo popularną metodą ocieplania ze względu na swoją elastyczność i odporność. Zobaczmy, jakie są jej podstawowe parametry, którym zawdzięcza swoją dobrą sławę – http://www.alfapianka.pl/pianka-poliuretanowa/.

[W/mK]
Współczynnik przewodnictwa ciepła [W/mK]  wynosi 0,034-0,040.

Instalacja
Jeśli idzie o czasochłonność aplikacji tego materiału, dwie osoby są zdolne do wykonania ok. 250m² izolacji dziennie (biorąc pod uwagę 8 godzin roboczych). Środek ten rozprowadza się za pomocą natrysku, toteż właściwie nie mamy ograniczenia instalacyjnych.

Szczelność
Dzięki stukrotnemu rozrostowi, poliuretanowa termoizolacja wypełnia każdy najmniejszy fragment przestrzeni, przez co wykazuje się 100% szczelnością (nie powoduje powstawania mostków termicznych).

Montaż
Pianka przylega bezpośrednio do każdej powierzchni, nie potrzebne są więc nam dodatkowe narzędzia takie jak choćby gwoździe wymagane w aplikacji wełny mineralnej. Jest to duże ułatwienie i znacząco usprawnia proces nakładania materiału, łatwo też możemy uniknąć typowych błędów natury wykonawczej.

Wsiąkanie wody
Nasiąkliwość pianki PUR jest równa ok. 0,5kg/m² (parametr ten może się różnić w zależności od producenta); właściwość ta sprawia, że jej moc termoizolacyjna jest niezmienna przez długi czas i środek może nam posłużyć przez długie lata.

Toksyczność
Poliuretan nie jest substancją toksyczną ani alergogenną, nie wywołuje zatem żadnych uczuleń u ludzi i zwierząt, nie pyli się, jest również bezwonny. Bez obaw można go używać w pomieszczeniach przemysłowych służących do przechowywania żywności, bezpośredni z nią kontakt nie przyniesie skutków ubocznych.

Palność
Wbrew obiegowej opinii, pianka PUR nie wykazuje się wysoką palnością (jak można przeczytać na wielu stronach internetowych). Jest ona materiałem termoutwardzalnym. Oznacza to, że w wyniku zajęcia przez ogień, jej stan stały nie zamienia się w ciekły, pianka się nie topi, zwęgla się tylko jej najbardziej zewnętrzna warstwa, która pełni niejako funkcję ochronną. Sprawia, że ogień nie przemieszcza się do dalszych warstw.

Czy warto?
Wprawdzie pianka poliuretanowa jest droższą formą ocieplenia niż wełna mineralna, ale jest ona o wiele szczelniejsza i bardziej odporna na różne czynniki (jak choćby pleśń), jej instalacja też nie wymaga dodatkowych narzędzi ani wysokich kwalifikacji. Pianka ma też wysoką paroprzepuszczalność, co sprawia, że można z niej korzystać przez długie lata.

Polecamy: http://www.subiektywny-blog.pl/ocieplanie-pianka-zalety-i-wady/

Post Author: admin

Dodaj komentarz