Frezowanie MDF i inne działania nadające jej estetyczny wygląd

Obecnie to nie drewno, ale płyty drewnopochodne wykorzystuje się najczęściej w produkcji mebli. Czy to regały, stoły, półki czy komody są, dzięki użyciu takiego materiału, lżejsze i tańsze. Płytę należy odpowiednio wykończyć, wtedy mogą być one równie piękne jak rzeczy drewniane. Niektóre czynności, jak np. frezowanie (obróbka skrawaniem), są wspólne dla jednego i drugiego materiału. Są i takie, które dotyczą jedynie płyt meblowych.

Upodabnia się je do drewna poprzez nałożenie warstwy laminatu lub forniru. Można im także nadać nowoczesny wygląd, wtedy pokrywane są warstwą laminatu, która nie imituje drewna. Może być biała albo w jakimś żywym kolorze. Gotowe płyty pokryte już okleiną sztuczną (laminatem) albo naturalną (fornir) można kupić i wykonać z nich potrzebny mebel samodzielnie. Potrzebne będzie cięcie na odpowiedni wymiar, przewiercanie dla umieszczenia uchwytów oraz frezowanie MDF, by nadać jej jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd. Można dzięki niemu obrobić brzegi i uzyskać ciekawy kształt, zrobić wycięcia oraz dekoracyjne żłobienia. Wykonuje się takie działania dzięki frezarce. Można kupić niedrogą i bardziej poręczną albo skorzystać z usług warsztatu, dysponującego profesjonalnym takim sprzętem. Przy pokryciu fornirem, czyli cienką warstwą drewna, niezbędne jest jeszcze wykonanie powłoki zabezpieczającej. Może być to lakier. Kładzie się go już po tym, jak frezowanie MDF (http://www.frezowanie-cnc.com.pl/obrobka-mdf.html) zostało wykonane. Wykonywanie mebli samodzielnie jest możliwe, tylko trzeba mieć odpowiedni sprzęt, dysponować większą wolną przestrzenią i zdobyć wiedzę o tym, co jak i w jakiej kolejności wykonywać. Amatorzy, jeśli chcą się sprawdzić w takich działaniach, to zaczynają zazwyczaj od prostszych mebli.

Najczęściej meble się kupuje. Po jakimś czasie mogą się znudzić albo podniszczyć. Wtedy warto je odnowić. Wykonuje się w tym celu te same działania co i przy tworzeniu sprzętów dla domu. Przy okazji można je też trochę uszlachetnić lub zmienić ich wygląd. Wiele zrobi się samodzielnie, jeśli ma się smykałkę do takich prac oraz narzędzia. Czasem jednak lepiej skorzystać z profesjonalnych usług. Samo oklejenie mebla jakimś materiałem czy przytwierdzenie innych uchwytów to nie jest problem. Okleiną nie musi być laminat. Może to być naklejka albo coś innego. Gdyby jednak frezowanie MDF było potrzebne, to już będzie trudniejsze. Dla jednej pracy nie opłaca się kupować sprzętu i uczyć go obsługiwać. Natomiast, jeśli ktoś chce zacząć robić różne rzeczy samodzielnie, to najpierw spróbować coś odmienić to dobry pomysł na początek. Nabierze się wprawy.

Przewaga frezowania CNC nad tradycyjnym

Post Author: admin

Dodaj komentarz