Czy warto pić napoje dla sportowców?

Dostępne na rynku napoje dla sportowców dzielą się na dwie grupy, wyróżnione ze względu na funkcję, jaką dany specyfik ma pełnić. Jedne napoje uzupełniają przede wszystkim płyny w organizmie, które są wydalane wraz z potem podczas intensywnego wysiłku fizycznego, a drugie tzw. „energetyki”, jako napoje węglowodanowe, mają za zadanie dodać sportowcowi sił do dalszej, zwiększonej aktywności fizycznej np. podczas wyczerpującego maratonu. Ponadto napoje, które uzupełniają płyny, powinny mieć w swoim składzie także glukozę, sacharozę, fruktozę oraz polimery glukozy. Wszystko po to, aby utrzymywać stały poziom cukru we krwi i nie doprowadzić do nagłego zasłabnięcia, czy wręcz zemdlenia.

Oba powyższe typy napojów dla sportowców dzielą się na trzy kategorie:

  • hipotoniczne, o obniżonej wartości kalorycznej, a dzięki niskiej osmolalności są one przyswajane znacznie szybciej niż woda,
  • izotoniczne o porównywalnej do organizmu ludzkiego osmolalności,co sprawia, że przyswajany jest równie szybko, jak woda,
  • hipertoniczne, które są wysokokaloryczne, a przez to również charakteryzują się wysoką osmolalnością.

Po napoje dla sportowców warto sięgnąć przede wszystkim wtedy, gdy planowany jest zwiększony wysiłek fizyczny, podczas którego organizm będzie wykazywał zwiększone zapotrzebowanie na płyny oraz węglowodany. Ponadto, jak się okazuje, napoje tego typu są lepszym nawodnieniem dla organizmu niż zwykła woda mineralna, ponieważ umożliwiają szybsze przyswojenie płynów, dzięki czemu zwiększa się wydolność organizmu, a subiektywne odczucie zmęczenia jest znacznie niższe.

Osoby, które narażone są na niewielki wysiłek, lub uprawiają łagodny sport, jak np. joga, czy pilates mogą z powodzeniem korzystać wyłącznie z wody mineralnej. Jednak, w przypadku sportowców wyczynowych picie wody nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić to do bolesnych kolek np. podczas szybkiego marszu czy biegu.

Wśród zalet napojów dla sportowców należy z całą pewnością wyróżnić

  • optymalne i szybkie nawodnienie,
  • uzupełnienie elektrolitów,
  • dodanie energii i redukcja uczucie zmęczenia, czy wręcz wyczerpania,
  • gaszenie pragnienia szybciej niż woda,
  • zapobieżenie bolesnej kolce i uczuciu „chlupania” w brzuchu podczas treningu.

Przeczytaj również:

Batony energetyczne – czy warto?

Post Author: Pim

Dodaj komentarz