Terapia taśmą kinesio

Taśmy kinesio, co to jest?

Taśmy kinesio są podstawą kinesiotapingu, czyli kinezjologii i tapingu – oklejania taśmą. To funkcjonująca od wielu lat metoda terapeutyczna polegająca na umiejętnym naklejeniu na ciało nierozciągliwej lub elastycznej taśmy, którą wcześniej należy pociąć na pożądanej długości paski.

Po raz pierwszy taśma kinesio pojawiła się na ekranach naszych telewizorów kilka lat temu, kiedy to choćby oglądając grających tenisistów, można było zauważyć kolorowe paski plastrów przylepione do ich ciała. Funkcjonowały one wówczas jako nowa, innowacyjna metoda fizjoterapii. Dzisiaj zastosowanie taśmy kinesio nie ogranicza się wyłącznie do użytku przez sportowców, wykorzystuje się je aktualnie w szeroko stosowanej ortopedii czy rehabilitacji.

Samą metodę, czyli kinesiotaping opracowano w latach 70. XX wieku. Autorem metody był dr Kenzo Kase , japoński chiropraktyk.

Zasady działania

Zadaniem taśmy kinesio jest regulacja napięcia mięśniowego dokładnie w miejscu, gdzie naklejono taśmę. Zabieg ten pomaga zwiększyć zakres ruchu mięśnia oraz jego moc. Taśmę nakleja się na lekko przesuniętą względem mięśnia skórę, tym samym jest ona trochę napięta i naciągnięta, co powiększa przestrzeń pomiędzy skórą a powięzią. Powięź jest to błona osłaniająca mięsień lub grupę mięśni.

Dzięki temu zabiegowi występuje szereg pozytywnych dla organizmu skutków:

  • powiększa się ilość i prędkość przepływającej limfy
  • usuwają się zastoiny
  • pomniejszają się stany zapalne
  • występuje redukcja podskórnych krwiaków
  • następuje poprawa wszystkich procesów skórnych

Ważną zaletą tej metody fizjoterapii jest redukcja bólu, którego źródło znajduje się wewnątrz organizmu. Taśma bowiem oddziałuje na receptory nerwowe odpowiadające za uczucie bólu. Umiejętne oklejanie taśmą kinesio choćby stawu może skorygować jego niewłaściwą pozycję i tym samym uśmierzać ból.

Taśmy kinesio nie wywołują odparzeń w miejscu ich naklejenia, mimo że pozostają na skórze parę dni. Standardowo taśmy te stosuje się aplikując je kilkakrotnie z rzędu, a każdy z plastrów pozostaje na skórze przez 3 do 5 dni. Dobre wyniki dla tej metody osiąga się poprzez aplikację taśmy kinesio bezpośrednio po wykonaniu masażu lub rehabilitacji ruchowej.

Przed aplikacją taśm kinesio należy przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz sprawdzić cechy jego siły mięśniowej, zakresu ruchu, wykonać ewentualne badania neurologiczne oraz sprawdzić zakres przesunięcia powięzi mięśniowej.

Warto przeczytać również:

Skarpety kompresyjne regenerują i wspomagają

 

Post Author: Pim

Dodaj komentarz