Automatyzacja Przemysłu: Klucz do Nowoczesnej i Efektywnej Produkcji

Współczesny przemysł stoi przed wielkim wyzwaniem. Z jednej strony musi ograniczyć wpływ produkcji na środowisko i obniżyć koszty działalności, z drugiej – zaspokoić rosnące potrzeby konsumpcyjne, zachowując przy tym wysoką produktywność. Jak pogodzić te wydawałoby się sprzeczne cele? Odpowiedzią jest transformacja cyfrowa, która odgrywa kluczową rolę w procesie automatyzacji przemysłu.

Zakłady produkcyjne, które chcą zachować konkurencyjność w zglobalizowanym świecie, muszą inwestować w rozwiązania uniezależniające je od pracy fizycznej. Wdrożenie dedykowanego systemu automatyki przemysłowej to krok w tym kierunku.

Korzyści z inwestycji w automatyzację

Każda inwestycja w biznesie powinna mieć swoje uzasadnienie. W przypadku transformacji cyfrowej, która wiąże się z niemałymi kosztami początkowymi, kluczowe jest skupienie się na licznych korzyściach, które przedsiębiorstwo odniesie w dłuższym horyzoncie czasowym.

  • Poprawa wydajności – automatyzacja pozwala na przyspieszenie procesów produkcyjnych, dając możliwość pracy zakładu w systemie całodobowym, bez przestojów.
  • Ustandaryzowanie jakości produktów – zautomatyzowana produkcja pozwala na ujednolicenie jakości wyrobów, redukując lub eliminując błędy, które podważałyby zaufanie do marki producenta i osłabiały jego pozycję rynkową.
  • Redukcja kosztów – automatyzacja minimalizuje zapotrzebowanie na pracę manualną, która jest obecnie bardzo droga (również z uwagi na wysokie koszty pozyskiwania pracowników). Zintegrowane systemy automatyki pozwalają na lepsze wykorzystanie zasobów i surowców, ograniczając ich zużycie, co przekłada się na niższe koszty funkcjonowania zakładu.
  • Zmniejszenie liczby wypadków – automatyzacja eliminuje lub znacząco redukuje czynniki ryzyka występujące na stanowiskach pracy obsługiwanych przez ludzi.

Rozwiązania

Zbudowanie systemu automatyki przemysłowej wymaga drobiazgowej analizy potrzeb i specyfiki danego przedsiębiorstwa, a następnie dopasowania poszczególnych komponentów systemu. RAControls rekomenduje technologie marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation, w tym:

  • Sterowniki z linii Logix, znajdujące zastosowanie w różnorodnych procesach przemysłowych, w tym w zarządzaniu ruchem i kontroli bezpieczeństwa. Sterowniki są programowane za pomocą jednolitego środowiska – Studio 5000. Szczególną uwagę zwracamy na sterowniki ControlLogix 5580, które są optymalne dla średnich i dużych aplikacji.
  • Moduły we/wy (I/O) – eksperci RAControls szczególnie polecają moduły 1734 POINT I/O, które są kompatybilne z dowolną platformą sterowników z serii CompactLogix 5370 oraz 5380 (w tym w wariancie Compact GuardLogix, posiadającym rozbudowane funkcje bezpieczeństwa).
  • System monitorowania Dynamix o zintegrowanej architekturze, pozwalający na monitorowanie wibracji i innych parametrów pracy maszyn. Umożliwia wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń, minimalizując ryzyko poważnych awarii i długotrwałych przestojów.
  • Panele operatorskie (HMI) oraz komputery przemysłowe, które umożliwiają stałą komunikację na linii operator-maszyna, zapewniając nadzór nad stanem urządzeń. RAControls rekomenduje panele HMI z linii PanelView Plus jak również najnowsze panele operatorskie z rodziny Optix.

Podsumowanie

Systemy automatyki przemysłowej to obecnie główny obszar zainteresowania przedsiębiorstw produkcyjnych na całym świecie. Liczne przykłady, również z polskiego rynku (inteligentna fabryka Rockwell Automation w Katowicach) dowodzą, że inwestycje w technologie zgodne z ideą Przemysłu 4.0 mają sens, przynosząc wymierne korzyści biznesowe, środowiskowe oraz społeczne.

Jeśli są Państwo zainteresowani możliwością wdrożenia rozwiązań z dziedziny Smart Manufacturing w Państwa zakładzie, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z RAControls. Nasi doradcy przybliżą Państwu szczegóły naszej oferty i zaproponują najlepiej dopasowane do Państwa potrzeb rozwiązania i technologie dostępne w ofercie naszych partnerów w tym rozwiązania marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation, których jesteśmy oficjalnym dystrybutorem.

Aby dowiedzieć się więcej o systemach automatyki przemysłowej, ich funkcjach, roli i korzyściach, zapraszamy na: https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-automatyki-przemyslowej-funkcje-rola-korzysci/.

Post Author: admin