Jak wybrać dobrego adwokata?

Usługi adwokata są dosyć drogą przyjemnością, dlatego wyboru kompetentnej osoby należy dokonywać w oparciu o sprawdzone fakty. Liczy się renoma w środowisku prawniczym, wyniki wcześniej prowadzonych spraw oraz wykształcenie. Zły wybór może narazić nie tylko na utratę pieniędzy wydanych na honorarium, ale także na przegraną sprawę w sądzie, co zapewne będzie bardziej bolesne.

Co końcowo powinno decydować o wyborze konkretnego adwokata? Przede wszystkim rodzaj specjalizacji, jaką chwali się dany profesjonalista. Każdy adwokat stara się wyspecjalizować w dosyć wąskim spektrum zagadnień. W branży natraficie przykładowo na osoby zajmujące się wyłącznie sprawami z zakresu prawa: pracy, karnego, cywilnego, podatkowego, rodzinnego, spadkowego lub dotyczącego działalności spółek kapitałowych. Adwokat musi być ściśle dopasowany do charakteru sprawy, którą będzie prowadził w imieniu klienta. Nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy na przykład sprawę dotyczącą prawa rodzinnego przejmuje osoba zajmująca się z reguły prawem podatkowym. Wtedy szansa powodzenia w sądzie lub postepowaniu ugodowym wyraźnie maleje.

Opinie poprzednich zleceniodawców są kolejnym ważnym wskaźnikiem, który pozwala ocenić adekwatność proponowanego adwokata. Najczęściej szukane są na portalach internetowych, choć wiarygodność wpisów publikowanych w sieci może budzić wątpliwości. Dlatego najlepiej zapytać potencjalnego adwokata o pisemne referencje od wcześniejszych klientów.

Pozytywną wskazówką z pewnością jest członkostwo w szanowanych organizacjach branżowych. Jeśli adwokat został przyjęty w szeregi znanych stowarzyszeń, oznacza to, że jego kwalifikacje zostały pieczołowicie zweryfikowane przez innych specjalistów z branży. Adwokaci najczęściej wywieszają informacje o takich członkostwach na ścianach swoich kancelarii. Dobrą wskazówką są również nagrody, jakie potencjalny zleceniobiorca zdobył w swojej karierze.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja kancelarii prowadzonej przez danego adwokata, gdyż przy skomplikowanych sprawach musi on regularnie spotykać się ze swoimi klientami. Lepiej wybrać fachowca z pobliska, aby nie musieć tracić czasu i pieniędzy na męczące podróże. Warto przyjrzeć się również pomieszczeniom, w których dana kancelaria ulokowała swoje biura. Ekskluzywny lokal w prestiżowym miejscu poświadcza, że kancelaria odnosi sukcesy i jest ceniona przez klientów, warto zapoznać się z opinią https://engelgardt.pl.

Wybór dobrego adwokata nie jest zadaniem trudnym, jeśli skrupulatnie zastosujecie się do wskazówek wymienionych powyżej.

 

Post Author: admin