Kiedy warto udać się do lekarza takiego jak psychiatra?

Aby uzyskać pełną jasność tego o czym jest ów artykuł, na sam początek kilka słów wyjaśnienia kim jest psychiatra i czym się zajmuje, a także czym różni się od psychologa ( te dwie specjalizacje są najczęściej ze sobą mylone). Psychiatra do przede wszystkim lekarz, który ukończył studia medyczne, a co za tym idzie dysponuje ogólną wiedzą lekarską tak więc może wykonać podstawowe badania. W przeciwieństwie do psychologa, psychiatra może wypisywać recepty na odpowiednie środki farmakologiczne. Psychologia jest dziedziną, która także zajmuje się problemami psychicznymi człowieka, jednak to podejście jest bardziej ogólne, a mniej medyczne.
Wizyty u lekarza psychiatry nie należy się obawiać i trzeba potraktować to jako zupełnie normalną wizytę u lekarza. Zarówno w przypadku problemów ze zdrowiem fizycznym jak i psychicznym pomoc lekarska jest nieoceniona. Jak wygląda taka wizyta? Przede wszystkim polega ona na rozmowie. Jest to pewna podstawa do postawienia diagnozy. Czasem psychiatra może poprosić także o wypełnienie formularzy/ kwestionariuszy, a także polecić wykonanie prostego zadania graficznego. Niektórym z zaburzeń psychicznych towarzyszą niekiedy fizyczne objawy, a więc lekarz może poddać swojego pacjenta klasycznemu badaniu lekarskiemu. Najczęściej odkładamy wizytę u psychiatry ze względu na fakt, iż boimy się pogardy. Lekarz to przede wszystkim człowiek, a dobro drugiego człowieka jest jego nadrzędną wartością.

Kiedy należy udać się do psychiatry? Często pierwszymi impulsami do takiej wizyty są stany lękowe czy depresja. Charakteryzuje się to przesadnym zaniepokojeniem, trwogą, bezzasadnym lękiem, fobiami. Depresja to zaś głębokie przygnębienie, swego rodzaju wycofanie się z życia społecznego, spadek aktywności. Do specjalisty warto udać się także gdy obserwujemy u siebie stany takie jak nerwowość, ogólne zmiany zachowania ( najczęściej obserwuje to najbliższe otoczenie i to oni dają sygnały że coś jest nie tak).
Odpowiednio dobrana terapia, jak i środki farmakologiczne stawiają na nogi. Oczywiście bywają przypadki w których konieczny jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Kiedy coś dolega, nie ważne czy to Katowice czy koniec świata, do lekarza pędźmy jak w dym!

Post Author: admin

Dodaj komentarz